DOČASNĚ NEAKTIVNÍ.

Bardigiánský pony

25. října 2008 v 12:24 | myskaok

Bardigiánský pony

25.6.2007 18:18 | Kikinka | Plemena koní

PŮVOD:

Pochází z oblasti chovu aveliňských koní z okolí Benátek i z hornaté části Toskánsko na jihu. Hlavně je však součastný bardigiano spojen s vysokými polohami severních Apenin, které se tyčí mezi Benátky a Toskánskem a jsou dostupné z obou okrajů. Horské prostředí a práce na kamenitých, strmých svazích poznamenaly výrazně charakter i vlastnosti plemene.
CHARAKTERISTIKA:
Bardigiano je robustně stavěný pony, statný, skromný, přizpůsobivý a vhodný pro každou práci ve strmém a neschůdném terénu. Přes přikřížení krve orientálních i chladnokrevných koní si uchoval výrazné znaky ponyho a také jeho otužilost a skromnost.
VYUŽITÍ:
Bardigiano je nejmenší ze tří plemen typických pro severní Itálii a Tyrolsko, s nimiž je do jisté míry spřízněn. Je mnohem méně známý než hafling a aveliňec a zdaleka není tak oblíbený, přestože má stejné výborné vlastnosti. Možná, že zájem o něj ovlivňuje neefektní zbarvení, bývá to většinou hnědák. Měří v kohoutku nejvýše 135 cm, ale je dostatečně robustní. Jeho výšku ovlivňují poměrně krátké nohy. Trup je mohutný, hrudník hluboký, prsa široká a dobře osvalená, což je dokladem, že tento malý kůň odedávna sloužil i k jízdě, i když má příliš strmou lopatku. V horském terénu to však nevadí. Dlouhý hřbet naopak svědčí o staletí trvající soumarské práci. Kulatá, dobře osvalená záď, silné klouby, zejména hlezna a pevná kopyta se uplatní i v lehké zápřeži. Hlava je velmi typická, má široké čelo, výrazné oči a široké nozdry. Úhledné, malé, velmi pohyblivé uši se téměř ztrácejí v neobyčejně bohaté hřívě. Ocas je silný a bohaté žíně často sahají až k zemi.

POVAHA:

Bardigiano je velmi živý, inteligentní a bystrými smysly vybavený kůň. V horském terénu se pohybuje neobyčejně obratně, s vynikajícím smyslem pro orientaci a rovnováhu. Je skromný, otužilý, vytrvalý a na svou velikost velmi silný. Hodí se ke každé práci a nevadí mu vlhko ani chlad. Díky prodlouženým nosním choanám namá potíže ani při hlubokém nadechování studeného vzduchu, protože ten se rychle ohřívá. Je ovšem značně temperamentní a leckdy bývá svéhlavý, což je typické pro zvířata žijící v obtížných podmínkách. Je to klasické pastevní plemeno, které se ve stájí necítí dobře. Zato v terénu i ve velké nadmořské výšce (kolem 2000 m) se těší skvělé kondici a dobrému zdraví. Výcvik je ovšem dosti obtížný a náročný.

VYUŽITÍ:

Slouží k těžké práci v horách-především jako soumar a tahají na málo upravených horských cestách. Lze jej použít v zemědělství i k jízdě. Nehodí se ovšem pro začátečníky a zejména ne pro děti, protože má tvrdé chody a není snadno ovladatelný. Výborně slouží zkušeným jezdcům v horském terénu, protože se mohou i za těžkých podmínek spolehnout na jeho orientační smysl a schopnost volit nejschůdnější cestu. Pro práci v lese se nehodí, nemá dostatečnou váhu a postrádá ochotu typickou pro těžké chladnokrevníky.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Zdroje odkud Kopíruju>forevermiley.blog.cz,heart-miley-cyrus.blog.cz,kisroh.blog.cz,xoxo-cyrus.blog.cz,love-cyrus.blog.cz